Drewniane opakowania: zalety i zastosowania w różnych branżach
Coraz większa świadomość ekologiczna wykracza dzisiaj daleko poza aspekt cenowy w perspektywie rozliczania pojedynczych projektów. To również długofalowa strategia pozwalająca zastanawiać się, co się dzieje z biosferą ziemi kiedy nie są przestrzegane zasady recyklingu. Jak zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak drewno, wpływa na funkcję ekologiczną opakowania?
Jeśli wierzyć historykom, drewniane beczki zaczęli produkować i stosować Celtowie jakieś 2500 lat temu. Chociaż niektórzy twierdzą, że było to jeszcze 500 lat wcześniej, to nie jest w tej historii ważne. Istotne dla analizy zalet opakowań z drewna jest to, że dzisiaj tych beczek nie znajdziemy. Najstarsza znana beczka znajduje się obecnie w Alzacji, i pochodzi z roku 1472. Dlaczego? Ponieważ nasza planeta sama sobie z nimi poradziła.
Świadczy to o niezaprzeczalnej zalecie opakowań drewnianych – jeśli paleta lub skrzynia drewniana nie zostanie poddana recyklingowi, najdalej za kilkadziesiąt lat nie pozostanie po niej ślad. Nawet uwzględniając nowoczesne systemy zarządzania opakowaniami, sam proces utylizacji opakowań drewnianych jest o wiele tańszy niż plastikowych. Drewno bardzo łatwo poddaje się recyklingowi lub kompostowaniu – ze zużytych opakowań drewnianych można uzyskać trociny do produkcji płyt meblowych, ekologiczne podkłady dla zwierząt, komposty, substancje humusowe, etc. Ponadto, drewno ma ujemny ślad węglowy - jeden metr sześcienny tego surowca wiąże aż 88 kg CO2, co ma znaczący wpływ dla każdego klienta liczącego ślady węglowe przedsiębiorstwa.
Same opakowania drewniane są również stosunkowo łatwe w produkcji, naprawach i ewentualnych modyfikacjach, co przekłada się na niższe koszty dla całkowitego kosztu produktu klienta.
Zastosowanie drewnianych opakowań dla transportów materiałów niebezpiecznych
Drewniane opakowania znajdują zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Oferowane przez naszą firmę certyfikowane opakowania z drewna doskonale nadają się między innymi do transportu towarów niebezpiecznych, jak np. kompletne baterie samochodowe oraz ich komponenty. Nasze drewniane opakowania do transportu towarów niebezpiecznych posiadają certyfikat UN, nadawany po przeprowadzeniu specjalistycznych testów oraz badań wytrzymałościowo-jakościowych w akredytowanych jednostkach. Oferowane przez nas opakowania przemysłowe z certyfikatem UN mogą być wykorzystywane w transporcie kolejowym, morskim, lotniczym i drogowym.